„Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej” - gala wojewódzka w Sieradzu

1 marca 2024 r. w Sieradzkim Centrum Kultury odbyła się gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”. Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim reprezentowali: Andrzej Popłoński – wicedyrektor CRE oraz Sebastian Wojtaś - doradca metodyczny. Podczas gali finałowej nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Młodzież obejrzała film „Kwatera Ł”, przedstawiający kulisy pracy historyków i archeologów podczas ekshumacji Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Prezentację filmu poprzedził słowem wstępnym Arkadiusz Gołębiewski, reżyser filmu „Kwatera Ł”.

Konkurs organizowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, przy współudziale Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Sieradzu, Skierniewicach oraz Zgierzu. Celem konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, upowszechnienie wiedzy historycznej o żołnierzach Wojska Polskiego, którzy walczyli o niepodległość Polski po II Wojnie Światowej, pielęgnowanie polskości, rozwój i kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców, a także pielęgnowanie i rozwijanie tożsamości lokalnej. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Dagmara Pietrzak, uczennica Szkoły Podstawowej
w Domiechowicach w etapie finałowym zajęła i miejsce w kategorii test wiedzy. Natomiast Aleksander Marszałek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1
w Opocznie zajął II miejsce. W kategorii film dla szkół ponadpodstawowych, Marcel Sowiński uczeń II LO im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim, autor filmu: „Bracia”, zajął i miejsce. Natalia Łopat uczennica Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, zajęła III miejsce w kategorii prezentacja multimedialna.