„Z dobrym doradcą w lepszą przyszłość - kompetencje miękkie w pracy szkolnego doradcy zawodowego” 15.02.2024

„Z dobrym doradcą w lepszą przyszłość - kompetencje miękkie w pracy szkolnego doradcy zawodowego”- pod tym hasłem 15 lutego 2024 roku w siedzibie Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się seminarium zorganizowane w ramach projektu o nazwie „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”.

Realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Jedno z jego głównych założeń stanowi zbudowanie efektywnego systemu grupującego oraz integrującego doradców zawodowych z różnych placówek oświatowych oraz instytucji rynku pracy z terenu naszego województwa, stworzenie sieci doradców zawodowych.

W seminarium wzięło udział niemal 50 uczestników. Byli to doradcy zawodowi reprezentujący szkoły podstawowe oraz Ochotnicze Hufce Pracy. Gościliśmy także liczny zespół dyrektorów szkół i przedszkoli.

Słowo wstępne wygłosił Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba.

Ważnym i oczekiwanym elementem seminarium były zajęcia warsztatowe prowadzone przez dwie trenerki: Martę Koch - Kozioł (dla grupy dyrektorów) oraz Barbarę Sikorę (dla grupy doradców zawodowych). Ćwiczenia dotyczyły rozwoju szeroko rozumianych kompetencji miękkich niezbędnych w codziennej pracy i zostały bardzo ciepło przyjęte przez uczestników.

Opisywane wydarzenie pokazało, że organizacja tego typu przedsięwzięć jest bardzo oczekiwana przez środowisko doradców zawodowych - tak ze szkół, jak i instytucji rynku pracy oraz dyrektorów placówek oświatowych.