Odwiedziny nauczycieli z Albanii w ramach programu Erazmus + 15.06.2023

Dziś w CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim gościliśmy grupę osób z Albanii. Naszą placówkę odwiedzili nauczyciele z Tirany. Wymianie doświadczeń towarzyszyła przesympatyczna atmosfera. W obecności Pani Dyrektor CRE Województwa Łódzkiego Iwona Buchalska i Pani Dyrektor ZSP nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim - PIOMA Lidia Łopusiewicz goście dowiedzieli się o misji CRE, podzielili się również wrażeniami z pobytu w Polsce.

Connected Through Mobility jest międzynarodowym projektem (jednym z zaledwie czterech przyznanych bezpośrednio przez Komisję Europejską pilotaży) skierowanym do organizacji z czterech państw Bałkanów Zachodnich - Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry oraz Kosowa, a realizowanym przez szereg państw programu Erasmus+, w tym Polski. Nadrzędnymi celami projektu są wzmocnienie systemu edukacji zawodowej oraz zapoznanie organizacji państw Bałkanów Zachodnich z możliwościami oferowanymi przez program Erasmus+ dla uczniów, nauczycieli i trenerów. W szczególności projekt skoncentrowany jest na zainicjowaniu zmiany w postrzeganiu edukacji zawodowej, podniesieniu jakości kształcenia zawodowego oraz wypracowaniu narzędzi komunikacji między sektorem kształcenia a rynkiem pracy, tak aby szkolnictwo odpowiadało na potrzeby pracodawców.

W ramach projektu uczestnicy podnoszą swoje kompetencje zawodowe i miękkie oraz zdobywają wiedzę o programie Erasmus+. Uczniowie biorą udział w praktykach krótko- i długoterminowych w przedsiębiorstwach i instytucjach kultury i sztuki, natomiast nauczyciele przedmiotów zawodowych w działaniach typu job-shadowing w szkołach ucząc się od swoich kolegów po fachu.

Ze strony polskiej partnerem projektu jest dobrze znana "Pioma" - Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2, która z powodzeniem od lat realizuje projekty praktyk zawodowych dla uczniów oraz partnerstw strategicznych w programie Erasmus+. Zespół szkoły odpowiada nie tylko za pomoc w przygotowaniu wniosku tego prestiżowego projektu, ale również czynnie wspiera uczniów i ich pracodawców w trakcie praktyk zawodowych oraz organizuje job-shadowing dla nauczycieli dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem.