kONFERENCJA „Lifelong Learning - coaching Twojej kariery”

„Lifelong Learning - coaching Twojej kariery”- takie hasło przyświecało uczestnikom konferencji, którą CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowało w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”. Realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej. Bardzo istotnym jego założeniem jest zbudowanie efektywnego systemu grupującego oraz integrującego doradców zawodowych z różnych placówek oświatowych oraz instytucji rynku pracy - stworzenie sieci doradców zawodowych.

Piękne okoliczności przyrody, jakie oferowała lokalizacja- hotel Magellan nad Zalewem Sulejowskim, sprzyjały poznawaniu nowości, wymianie doświadczeń oraz integracji uczestników.

Główny cel spotkania stanowiło wypracowanie narzędzi pracy dla doradców zawodowych, działania zmierzające do utworzenia systemu doradztwa zawodowego, wypracowanie rekomendacji dla doradztwa zawodowego na poziomie szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz instytucji rynku pracy (OHP).

Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas na poruszenie kwestii merytorycznych.

Prezes Łódzkiego Forum Doradztwa Kariery (NFDK), pracownik naukowy Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie, dr Dorota Nawrat- Wyraz zaprezentowała ciekawe wystąpienie na temat doradztwa zawodowego dla osób z niepełnosprawnością.

Kolejnym prelegentem był szkolny doradca zawodowy, twórca komputerowych narzędzi dla doradców zawodowych, Piotr Krawczyk- bliski współpracownik dr Krystyny Lelińskiej. W bardzo przystępnej formie przybliżył interesujące narzędzie mogące stanowić element warsztatu pracy nowoczesnego doradcy zawodowego- program komputerowy CoTeraz, którego oboje- wraz z dr Lelińską- są twórcami. Poruszył ponadto kwestię zawodów szkolnictwa branżowego.

Profesor UJ, dr hab. Czesław Noworol z kolei poświecił swoje wystąpienie wybranym zagadnieniom diagnozy w całożyciowym doradztwie kariery.

Po prelekcjach miała miejsce ożywiona dyskusja oraz bardzo oczekiwana werbalizacja rekomendacji związanych z rozwojem doradztwa zawodowego do wykorzystania w poradniku dla szkolnych doradców zawodowych. Ostatnim elementem konferencji stały się warsztaty- wymiana doświadczeń, opinii oraz wręczenie certyfikatów udziału w sieci współpracy doradców zawodowych.

Uczestnicy kończyli spotkanie w doskonałych humorach, pełni uzasadnionej wiary, że konferencja stanowi kolejny, niebagatelny krok ku zbudowaniu efektywnego systemu doradców zawodowych w naszym województwie.

Opracował Daniel Pietrzak, konsultant CRE WŁ w Piotrkowie Tryb., członek Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji ds. Wdrażania ZSE 2030, marzec 2024