Etap rejonowy Konkursu Historycznego „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”.

26 uczniów szkół podstawowych wzięło udział w rejonowych eliminacjach do 4. edycji Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Eliminacje rejonowe odbyły się 16.02.2024 r. w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. Tegoroczna edycja konkursu obejmuje historię działalności żołnierzy Wojska Polskiego w latach 1939-1963, ze szczególnym uwzględnieniem bohaterów z Łódzkiego. Laureatom gratulował Zbigniew Ziemba WICEMARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO. Kiedy dziś zgłębiamy wiedzę o Żołnierzach Wyklętych, kiedy wymieniamy ich z imienia, nazwiska i stopnia wojskowego, przywracamy im pamięć, a dzięki temu budujemy naszą tożsamość – podkreślił Wicemarszałek.

Uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z 40 pytań. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: Sebastian Wojtaś - przewodniczący oraz Anetta Grudzień i Andrzej Popłoński. Uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie wysłuchali również wykładu pracownika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi, Pawła Wąsa, pt. „Konspiracyjne Wojsko Polskie na ziemi łódzkiej (1945–1954)”

Aleksander Marszałek, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Opocznie, zdobył pierwsze miejsce, uzyskując 39 punktów na 40 możliwych. Na drugim miejscu uplasowała się Dagmara Pietrzak, uczennica Szkoły Podstawowej w Domiechowicach, natomiast trzecie miejsce zdobył Marcel Łyczko ze Szkoły Publicznej w Lgocie Wielkiej. Uczniowie ci zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 1.03.2024 r. w Sieradzu.

Uczniowie Mateusz Pająk oraz Gracjan Nowicki uzyskali wyróżnienie.

Laureatom, opiekunom oraz uczniom szkół podstawowych, którzy wzięli udział w historycznych zmaganiach serdecznie dziękujemy i gratulujemy.