Dzień Liczby PI w III Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie Trybunalskim - 18.03.2024

W poniedziałek 18.03.2024 r., nasza konsultantka metodyczna pani Anna Maliszewska gościła w III Liceum Ogólnokształcącym w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie przeprowadziła zajęcia „Dzień Liczby π ”, dla uczniów z klasy 1 B o profilu matematyczno – fizycznym oraz dla nauczycieli.

Głównym celem tego święta, który przypada 14 marca - jest uświadomienie znaczenia liczby π i istoty praktycznego jej zastosowania.

W pierwszej części spotkania wysłuchano recytacji wiersza Wisławy Szymborskiej pt: „Wielka Liczba π ” oraz pi-ematów – Kazimierza Cwojdzińskiego pt: „Kuć i orać” i Witolda Rybczyńskiego pt:„Inwokacja do Mnemozyny”, które pomogły zebranym zapamiętać około 15 cyfr po przecinku, a także poznano światowy ranking osób, które recytują z pamięci wartość liczby π – rekord to 70030 cyfr rozwinięcia dziesiętnego, których recytowanie zajmuje ponad 17 godzin.

W drugiej części obejrzano prezentację multimedialną, z której dowiedziano się, że π jest niewątpliwie najpopularniejszą stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie spamiętać - nawet komputer z gigantyczną pamięcią dyskową, że jest ona liczbą niewymierną – czyli taką, której wartości ułamkowej nie da się zapisać za pomocą skończonej liczby cyfr oraz, że pochodzi od greckiego słowa „perimetron” lub „peryferia” co oznacza obwód, obrzeże.

Następnie prowadząca pokazała zastosowanie liczba π w matematyce, a także w wielu dziedzinach fizyki – od ruchu harmonicznego poczynając, na mechanice kwantowej kończąc.

W części trzeciej tzw., praktycznej, uczniowie zostali podzieleni na czteroosobowe grupy i sami doświadczalnie wyznaczali przybliżoną wartość liczby π - metodą Buffona. Najpierw przygotowywali planszę, następnie rzucali patyczkami i zliczali wyniki według zaprezentowanego wcześniej wzoru na π .