W dniu 28.05.2024 r. w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się w ramach Projektu Dyrektor konferencja pt. „Przeciwdziałanie przemocy i agresji rówieśniczej – rozpoznanie i pomoc”. Organizatorem konferencji była Komenda Miejska Policji w Piotrkowie Trybunalskim oraz Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Piotrkowie Trybunalskim.
Podczas konferencji prelekcje wygłosili:
- Pan Łukasz Misztal - przedstawiciel II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej ds. Rodzinnych i Nieletnich Sądu Rejonowego w Piotrkowie Trybunalskim. Pan kurator zapoznał grupę docelową z problematyką prawnych konsekwencji stosowania przemocy, a także omówił rolę kuratora rodzinnego w procesie jej zaprzestania.
- Pani Elżbieta Górka - przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Łodzi Delegatura w Piotrkowie Trybunalskim. Pani Górka przygotowała wystąpienie dotyczące idei standardów ochrony małoletnich oraz omówiła elementy standardów wskazanych przez ustawodawcę, które pozwolą na dostosowanie się jednostek oświatowych oraz jej pracowników do nowych realiów związanych z ochroną małoletnich.
- Pani Marta Woźniak-Ressel - przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Piotrkowie Trybunalskim. Pani Marta Woźniak-Ressel zapoznała grupę z problematyką dotyczącą udzielania pomocy ofiarom i sprawcom przemocy, profilaktycznej roli rodzica i nauczyciela w przeciwdziałaniu stosowania przemocy przez dziecko – ucznia.
- Pani Milena Zuchora-Grzejdziak – Mediator Sądowy, prelekcja dotyczyła zapoznania grupy z mediacją jako formą pomocy rodzicom i małoletnim.
- st. sierż. Remigiusz Pacyna - przedstawiciel Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim zapoznał grupę ze skalą zjawiska przemocy i agresji rówieśniczej występującej na terenie podległym KMP.
W konferencji wzięli udział dyrektorzy szkół, pedagodzy i psychologowie z obszaru miasta Piotrkowa Trybunalskiego i powiatów: piotrkowskiego, bełchatowskiego, opoczyńskiego, tomaszowskiego i radomszczańskiego.