Wyniki etapu wojewódzkiego konkursu “Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”

Miło nam poinformować, że w dniu 20 kwietnia 2023 r. miał miejsce etap wojewódzki konkursu “Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej” w kategorii test wiedzy ogólnej. W gościnnych progach Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego w Sieradzu spotkało się 42 uczniów z terenu województwa łódzkiego i zmierzyło się z testem wiedzy opracowanym przez Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie. Rywalizacja była zacięta i na najwyższym poziomie. Wojewódzka Komisja Konkursowa przedstawia wyniki konkursu w czterech kategoriach: test wiedzy, komiks, prezentacja multimedialna i film.

Oto zamieszczamy listę laureatów i finalistów konkursu wojewódzkiego:

dla szkół podstawowych

Kategoria test wiedzy ogólnej

• Szymon Bienias – Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Deki Deczyńskiego w Pęczniewie
  • Maksym Bykowski – SP 12 w Piotrkowie Trybunalskim
  • Agata Gwóźdź – Szkoła Podstawowa w Wolborzu
  • Aleksander Iwin – Szkoła Podstawowa Optima w Pabianicach
  • Bartłomiej Lobka – Szkoła Podstawowa Nr 5 im. i Armii Wojska Polskiego w Konstantynowie Łódzkim
  • Aleksander Marszałek – Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opocznie
  • Mateusz Mokrowiecki – Szkoła Podstawowa nr 13 w Piotrkowie Trybunalskim
  • Maciej Pajda – Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka w ZS w Sadkowicach
  • Maksymilian Strojkowski – PSP Przedbórz
  • Piotr Zagawa – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Skłodowskiej Curie w Skierniewicach

Kategoria komiks:

• I miejsce – Zofia Bednarek, Szkoła Podstawowa im. M. Wasilewskiego w Głuchowie, tytuł pracy: Ostatni list kapitana „Klingi”
  • II miejsce – praca grupowa: Angelika Szymaniak, Klaudia Lange, Szkoła Podstawowa im. Komisji Edukacji Narodowej w Łękawie, tytuł pracy: „Gdybym się jeszcze raz urodził, też bym walczył z komuną” ppor. L. Danielak
  • III miejsce ex aequo – Tymoteusz Łaski, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnem, tytuł pracy: Uwolnienie więźniów w Łowiczu,

Lilianna Klimas, Szkoła Podstawowa nr 2 w Konstantynowie Łódzkim, tytuł pracy: Miłość to wojna

Wyróżnienia

• Natalia Zielińska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Piotrkowie Trybunalskim, tytuł pracy: Aleksander Arkuszyński „Maj”
  • Weronika Radzimirska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Trębaczewie, tytuł pracy: Warszyc – człowiek wielu twarzy
  • Ida Freus, Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Siemkowicach, tytuł pracy: „Jan Kopałka – mój dziadek”
  • Maria Krasuska, Szkoła Podstawowa nr 5 w Ozorkowie, tytuł pracy: „Moje życie to ciernie, a po śmierci róże” Ludwik Danielak 1923-1955
  • Natalia Chęcińska, Szkoła Podstawowa Nr 11 w Zduńskiej Woli, tytuł pracy: „ Nie ma innego wyboru. Walka z bezprawiem. Opowieść o Zdzisławie Balcerzaku „Wiktorze”

dla szkół ponadpodstawowych

Kategoria prezentacja multimedialna

• I miejsce – Jakub Szychowski, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. J. Paczkowskiego
    w Skierniewicach, tytuł pracy: Pamięci Kazimierza Rowickiego – Żołnierza Konspiracyjnego Wojska Polskiego
  • II miejsce – Anna Studzińska, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Wł. St. Reymonta
    w Rawie Mazowieckiej, tytuł pracy: Żołnierze Wyklęci – Niezłomni Obrońcy Rzeczypospolitej
  • III miejsce – praca grupowa: Mariusz Janicki, Łucja Rusiecka, Witold Surdy, Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Zgierzu, tytuł pracy: „Żołnierze Wyklęci: Historia Adama Trybusa”

Wyróżnienia:

• Gabriela Zwolińska, Zespół Szkół w Bolimowie, tytuł pracy: Żołnierze wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej
  • praca grupowa: Natalia Klimczak, Natalia Nykiel, Amelia Wiśniewska, Samorządowe Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta w Zgierzu, tytuł pracy: Powroty z niepamięci – niezłomny Stanisław Sojczyński „Warszyc”

Kategoria film:

• I miejsce – Mikołaj Kowalski, i LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie, tytuł pracy: „Żołnierze wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej”
  • II miejsce – nie przyznano
  • III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienia:

• Rafał Korczak, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Ksawerowie, tytuł pracy: „Akcja na pabianicką katownię UB”
  • Mateusz Cieślak, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. J. Paczkowskiego
    w Skierniewicach, tytuł pracy: Leszek Żelechowski. Niezłomny ze Skierniewic

Informacja nt. gali podsumowującej konkurs wojewódzki „Żołnierze Wyklęci – niezłomni obrońcy Rzeczypospolitej zostanie przesłana do szkół.

Barbara Śpiewak- koordynator Konkursu CREWŁ w Piotrkowie Trybunalskim.