Naukowo - Karnawałowo, czyli lekcja otwarta 17.02.2023, 20.02.2023

Naukowo - Karnawałowo

W ostatnim tygodniu karnawału, tuż po słodkim tłustym czwartku, a przed tak zwanym kusym wtorkiem, czyli ostatkami, uczniowie z klasy 3ti1 z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim (w piątek 17.02.2023 r.) i z klasy 2DH z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim (w poniedziałek 20.02.2023 r.) wraz z nauczycielami uczestniczyli w spotkaniu edukacyjno – kulturowym z aspektem matematycznym pod tytułem „Naukowo-Karnawałowo”- czyli o obyczajach znanych, zapomnianych i przywracanych do życia.

Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób karnawał obecny jest w języku polskim, czym były zapusty, reduty i kuligi, comber, mięsopust, topienie grajka. Dokonali również analizy dzieła malarskiego: „Walka postu z karnawałem”.
Za pomocą ciekawych eksperymentów, a także działalności twórczej, tj. rozwiązywanie zagadek i zadań oraz gier dydaktycznych, w tym układanie karnawałowego menu z uwzględnieniem prawidłowej kaloryczności, uczniowie rozwijali swoje zainteresowania, poszerzali wiedzę i zdobywali nowe umiejętności matematyczne m.in. sprawne liczenie, szacowanie wyników i wnioskowanie, dobieranie zmiennych i obliczanie niewiadomych, utrwalanie wzorów na pole i obwód koła oraz podział koła na jednakowe części.

Spotkanie przygotowały panie: Anna Maliszewska i Anetta Grudzień.