Dzień liczby Pi - obchody święta w CRE 13.03.2023

Świętujemy Dzień Liczby π

3,14159265358979323846264338327950288...

Tradycją CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim jest organizowania święta – Dnia Liczby PI.

W tym roku szkolnym p. Anna Maliszewska, p. Sylwia Kubicka , p. Katarzyna Harlejczyk i p. Anna Rajkowska przygotowały w poniedziałek 13.03.2023r., seminarium dla zaproszonych nauczycieli i uczniów klasy VII ze Szkoły Podstawowej Nr 2 z Piotrkowa Trybunalskiego oraz we wtorek 14.03.2023r., dla nauczycieli i uczniów klasy i ta, 4B2, 2 tc Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim.

Celem głównym tego święta było:

· Uświadomienie i urzeczywistnienie istoty praktycznego zastosowania Liczby PI.

Celami szczegółowymi były:

· Kształcenie umiejętności praktycznego wykorzystania matematyki.

· Przygotowanie do wykorzystywania zdobytej wiedzy matematycznej w różnych warunkach - w tym domowych.

· Kształtowanie umiejętności pracy w grupie rodzinnej i nawiązywania kontaktów interpersonalnych z najbliższymi.

· Rozbudzanie wyobraźni, inspirowanie kreatywności, rozwiązywanie w sposób twórczy problemów i zadań.

· Podnoszenie umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł i publikowania ich.

· Wyrobienie w uczniach przekonania, że wszędzie można uczyć się matematyki i jednocześnie przy tym dobrze się bawić.

Na początku seminarium p. wicedyrektor Iwona Gawron przywitała zebranych gości i życzyła wszystkim - ciekawych wrażeń, zdobycia nowych umiejętności i kreatywnej zabawy, a następnie p. Anna Maliszewska przedstawiła cele i scenariusz spotkania, a p. Sylwia Kubicka wyrecytowała wiersz Wisławy Szymborskiej pt:, „Liczba PI”.

P. Anna Maliszewska podzieliła uczniów na 5 grup i rozdała Karty Pracy, na których rozwiązywali oni trzy zadania quizowe, za które mogli otrzymać w sumie od 0 punktów do 9 punktów maksymalnie – zadania miały charakter praktyczny i dotyczyły znanych polskich przysłów.

W kolejnej części spotkania trzech uczniów z ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim z klasy 2 tb2 przedstawili przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną dotyczącą Liczby PI oraz film edukacyjny pokazujący doświadczalne i praktyczne wyznaczania Liczby PI metodą Buffona oraz pokazali i omówili wzór potrzebny do obliczenia przybliżonej wartości PI.

Następnie uczniowie - w swoich grupach - sami przystąpili do wyznaczania Liczby PI metodą Buffona (rzucali tylko, albo aż patyczkami). Emocji było wiele, ponieważ ta drużyna, która miała najbardziej dokładne przybliżenie (najbliższe 3,14) to otrzymywała dodatkowe 10 punktów, a każda następna o 1 mniej. Do zabawy przyłączyły się też nauczycielki z zaproszonych szkół oraz pracownicy CRE WŁ.

W trzeciej części uczniowie w swoich grupach zapisywali na czas rzeczowniki z użyciem „PI”. Ta drużyna, która napisała najwięcej otrzymała dodatkowe 5 punktów, a każda następna o 1 mniej.

W części końcowej odbyły się obrady jury, a w tym czasie p. Sylwia Kubicka przeczytała fragment książki „Życie Pi” i omówiła przygotowaną wystawę książek. A dwóch uczniów z ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim zrobiło pokaz różnorodności Kostek Rubika i układania ich na czas. Następnie p. Katarzyna Harlejczyk/Anna Rajkowska odczytała wyniki i odbyło się uroczyste wręczenie Dyplomów. Po czym wszyscy zebrani zostali zaproszeni na tematyczny słodki poczęstunek i do wspólnego zdjęcia.

Gratulujemy wszystkim drużynom bo świetnie się zaprezentowały, a w szczególności gratulujemy zwycięzcom!!!

Dziękujemy uczniom ZSP nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim za pomoc w przygotowanie tego święta.

I do zobaczenia za rok!