Akcja wieszania budek lęgowych dla ptaków'2023

Akcja wieszania budek lęgowych dla ptaków’2023r.

W ramach współpracy Centrum Rozwoju Edukacji WŁ w Piotrkowie Trybunalskim z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w miesiącu lutym i marcu 2023 roku została przeprowadzona akcja wieszania budek lęgowych dla ptaków w szkołach objętych oddziaływaniem CREWŁ w Piotrkowie Trybunalskim.

Dzięki aktywnemu wsparciu Pana Wicemarszałka Sejmiku Wojewódzkiego w Łodzi - Zbigniewa Ziemby współpraca stała się tradycją.

Wspólna akcja wieszania budek ma istotne znaczenie edukacyjne i wychowawcze. Budki lęgowe dla ptaków, to najprostszy i najskuteczniejszy sposób ich aktywnej ochrony. W Polsce wiele gatunków ptaków w wyniku utraty naturalnych siedlisk lęgowych i dziupli znacznie obniżyło swoją liczebność. Niektórym gatunkom grozi nawet wyginięcie (m.in. kraska), dlatego warto zamontować budkę lęgową w swoim ogrodzie i stworzyć bezpieczną możliwość osiedlania się, bez ryzyka utracenia jaj czy piskląt.

W 2023 roku CREWŁ w Piotrkowie Trybunalskim otrzymało 30 budek lęgowych dla ptaków od Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, które zostały przekazane do szkół i zawieszone w pobliżu placówek, daje to możliwość obserwacji procesu godowego i lęgowego ptaków oraz zapobiega ich wyginięciu.

Budki lęgowe przekazano do następujących szkół:

Szkoły Podstawowej w Boryszowie,

Szkoły Podstawowej w Drużbicach,

Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lubochni,

Przedszkole nr 1 w Lubochni,

Szkoły Podstawowej w Glinniku,

Szkoły Podstawowej w Przedborzu,

Szkoły Podstawowej w Rozprzy,

Szkoły Podstawowej w Miedznej Drewnianej

Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu

Warto podkreślić, że inicjatywa ta ma swoją tradycję, gdyż akcja wieszania budek miała miejsce w roku 2022, wóczas budki przekazano do następujących szkół:

Szkoły Podstawowej w Szydłowie,

Szkoły Podstawowej w Brzozie,

Szkoły Podstawowej w Dąbrowie nad Czarną,

Szkoły Podstawowej w Aleksandrowie,

Szkoły Podstawowej w Skotnikach,

Dzięki udziałowi w akcji wieszania budek uczniowie dowiadują się, że budki lęgowe dla ptaków można wieszać przez cały rok. Oczywiście najlepiej wieszać budki bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu lęgowego, czyli luty-marzec. Ale także mają świadomość, budka powieszona w czerwcu, czy październiku również się „nie zmarnuje”. Jest spora szansa, że skorzystają z niej ptaki zimujące. Będzie dla nich idealnym schronieniem w długie mroźne noce.

Akcja wieszania budek jest efektem współpracy Barbary Śpiewak konsulta CREWŁ w Piotrkowie Trybunalskim z Panem Piotrem Wypychem – dyrektorem ZPKWŁ oraz Panem Maciejem Sobańskim - spec. ds. edukacji ekologicznej i promocji
ZPKWŁ - OT Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy.

Poniżej relacja Pani Elżbiety Bogusławskiej nauczycielki z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu po powieszeniu budek w parku okalającym szkołę.

Wolbórz 17.03.2023r.

W przeddzień kalendarzowej wiosny uczniowie kl.2 thk/tl z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu zadbali o przylatujące ptaki i z pomocą pana Dariusza Babskiego zawiesili budki lęgowe. Oczywiście mając na uwadze zasady wieszania budek. Budki lęgowe zostały przekazane przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego za pośrednictwem pani Barbary Śpiewak z Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego Piotrkowie Tryb.

Ptaki będą miały spokój i komfort lęgu. Wolborski park to ekosystem przyjazny ptakom.

Może będzie to początek poznawania zadziwiającego świata ptaków. Wokół szkoły słyszymy koncerty słowików czy kosów, niezawodne są też wrony Czekamy na rozmaite gwizdy i poświstywania, skrzeczenia i skrzypienia, piski i zawodzenia, świergoty i ćwierkania. Najbogatsze popisy można usłyszeć wiosną. Niech szukają nowego domu a nas urzekają nieziemskim śpiewem i wnoszą podmuch energii w nasze życie- właśnie teraz na wiosnę.

Elżbieta Bogusławska

Akcją Barbara Śpiewak – konsultant CREWŁ w Piotrkowie Trybunalskim