Dzień Dziecka

3 czerwca 2022 roku, z okazji Dnia Dziecka, Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim w partnerstwie z Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 1 oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim przygotowali dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta warsztaty pod tytułem "Laboratorium Zmysłów” oraz zabawy sportowo- muzyczne.

Dzięki uprzejmości Muzeum w Piotrkowie Trybunalski impreza odbyła się na dziedzińcu dawnego Zamku Królewskiego (Plac Zamkowy 4). Piękne miejsce związane z historią miasta, słoneczna aura, zielone trawniki zachęcały do zabawy połączonej z nauką. Organizatorzy stworzyli wakacyjny, piknikowy klimat, jaki uwielbiają dzieci i dorośli.

Uczniowie z ZSP 2 zaproponowali serię zadań związanych z funkcjonowaniem zmysłów. Podczas wykonywania ćwiczeń doświadczyli, jak to jest, gdy któryś z nich zawodzi.

Zmysły, które funkcjonują u człowieka w ograniczonym zakresie mogą powodować duże utrudnienia w życiu codziennym. „Laboratorium zmysłów” było okazją dla dzieci do zdobycia takich właśnie „zmysłowych doświadczeń”. Gra polegała na „odwiedzeniu 12 stanowisk związanych ze słuchem, wzrokiem, węchem, dotykiem czy równowagą. Za każde zadanie dzieci zdobywały punkty, a na końcu czekały nagrody. Były to m.in. tatuaże wodne, dziecięcy makijaż, warkoczyki, słodycze i naklejki.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 przygotowali trzyczęściową strefę zabawy i relaksu. W jednej części zbudowali z kolorowych puf i stolików muzyczną osadę. Tu dzieci uczyły się grały na dzwonkach, śpiewały i przygotowywały się do odtańczenia poloneza. Ten taniec wprowadzał elementy historii i tradycji szlacheckiej, jakże związanych z miejscem, w którym byliśmy. Część druga była sferą zabaw sportowych, okazało się, że mimo mijających pokoleń, najbardziej lubimy rywalizację i zwycięstwo. W trzeciej części rozłożone na trawie kolorowe kocyki zachęcały do relaksu.

Odwiedzający nas nauczyciele i ich podopieczni dowiedzieli się wiele o działalności CRE WŁ, o ofercie zajęć, jakie oferuje Biblioteka Pedagogiczna będąca częścią ośrodka.

Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu bardzo dziękujemy za życzliwość i wsparcie. Wierzymy, że przy okazji dobrej zabawy były to dla dzieci cenne i wartościowe doświadczenia.