Prelekcja ze specjalistą ds. ochrony przyrody Maciejem Sobańskim nt. zwierząt w parku krajobrazowym - 15.10.2024 r.

15 października w siedzibie CRE WŁ w Piotrkowie Trybunalskim gościł Maciej Sobański - specjalista ds. ochrony przyrody z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego w Oddziale Terenowych Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy.

Nasz gość wystąpił z bardzo ciekawą prelekcją na temat zwierząt w parku krajobrazowym, a zwłaszcza ich sposobów na przetrwanie trudnego, zimowego czasu. Wzbogacona o warstwę wizualną prelekcja bardzo spodobała się jej adresatom - uczniom klas szóstych i siódmych Szkoły Podstawowej nr 5 w Piotrkowie. Piękne zdjęcia, plastyczne filmy, przede wszystkim zaś bardzo ciekawy sposób narracji ze strony naszego gościa sprawiły, że młodzież uczestniczyła w spotkaniu w sposób bardzo aktywny i zaangażowany. Pan Maciej udowodnił, że zimowe losy znanych nam skądinąd zwierząt potrafi cechować i dramatyzm, i komizm, a nade wszystko wszechobecna i ponadczasowa potrzeba przetrwania.

Pamiętajmy, nadchodzi bardzo trudny czas dla dziko żyjących mieszkańców lasów, pól i łąk. Nie zostawiajmy ich samych. Pomóżmy im przetrwać ten okres. Ta konkluzja stanowiła meritum spotkania. Dziękujemy panu Maciejowi za bardzo kształcące spotkanie.