Jak zwierzęta wyrażają swoje emocje?

Za nami kolejne zajęcia w cyklu „Październik miesiącem dobroci dla zwierząt”. Tym razem uczniowie klasy 4 ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Piotrkowie Tryb. mieli okazję pod okiem prowadzącej - pani Marleny Kowalskiej zgłębić fascynujący świat emocji zwierząt.

Dowiedzieli się, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, doświadczają szerokiej gamy emocji, takich jak radość, smutek, strach czy złość, a kluczem do lepszego zrozumienia naszych czworonożnych przyjaciół jest nauka rozpoznawania sposobów, w jaki wyrażają swoje uczucia.

Uczestnicy zajęć wskazali, jak zwierzęta wykorzystują język ciała do komunikacji. Wzrok, gesty, pozycja ciała, ruchy ogona i napięcie mięśni mogą zdradzać, czy zwierzak jest szczęśliwy, przestraszony, agresywny, czy po prostu ciekawy. Dowiedzieli się, w jaki sposób zwierzęta wyrażają podstawowe emocje, takie jak radość, smutek, strach i złość, a także bardziej złożone uczucia, typu zazdrość, poczucie winy, empatia i współczucie. Zajęcia obejmowały analizę różnych dźwięków, które zwierzęta wydają, aby wyrazić swoje emocje, np. szczekanie, miauczenie, śpiewanie ptaków czy rżenie koni.

Nie obyło się bez rozwijania kreatywności – uczniowie, w oparciu o przygotowane ilustracje zwierząt, układali dialogi, jakie mogą toczyć bohaterowie scenek: pies i kot, słoń i lew czy papuga i delfin.

Na koniec podkreślono, jak ważne jest zrozumienie emocji zwierząt w budowaniu silnych więzi między ludźmi a zwierzętami. Znajomość tych emocji pomaga w zapewnieniu lepszej opieki i tworzeniu pozytywnych relacji człowieka i jego pupila.

Scenariusz zajęć w zakładce >Inspiracje<